loading
Swornegacie

Swornegacie

Swornegacie to wieś o wyjątkowej urodzie. Wyjątkowej nie tylko z nazwy. Wywodzi się ona od dwóch słów: "Gać" to w staropolskim języku faszyna, wiązka chrustu, również tama, grobla. Gacić znaczyło mościć, opatrywać, uszczelniać ściany Brzozowe Zacisze w tle chaty mchem, liśćmi lub słomą, ocieplać. Staropolskie "sworny" oznaczało zgodny, sworka to związek, sworność to jednomyślność, zgoda, zgodność. Od staropolskiej swory pochodzi dzisiejszy sworzeń a także zawór, zwartość, zwornik.

Swornegacie to zwarte groble. Stąd powstała właściwa nazwa kaszubska – SWORNEGACE. Z czasem przyjęta została nazwa zgodna z pisownią ogólnopolską – Swornegacie, takie brzmienie nazwy miejscowości zamieszcza bydgoski skorowidz miejscowości z 1925 roku.

"Swornegacie"

Powiedz miła, powiedz luby!
Czy wiesz co to są Kaszuby?
Nie wiesz Siostro? Nie wiesz Bracie?
Ja Wam powiem-Wnet poznacie,
A także się przekonacie,
Że piękne są Swornegacie!
Moja miła i mój Luby
Swornegacie to Kaszuby!
Robicie miny zdziwione
Że Kaszuby to są one...

Tak! Te niby gdzieś zagubione...
Nie szukaj na dużej mapie
Na niej nikt się nie połapie
Weź do ręki szczegółową
Taką mapkę terenową:

Tu Tuchola, tu Chojnice
Takie nasze dwie stolice
I w pobliżu ich już macie
Nasze piękne Swornegacie


Gdy do "Sworów" przyjedziecie
O Kaszubach się dowiecie
Bory Tucholskie! Bory Tucholskie!
Wśród wszystkich borów
Najbardziej polskie
I chciej uwierzyć, bo to nie cud!
Tu żyje polski, choć kaszubski lud.
My nie Górale, nie Krakowiacy
Myśmy Kaszuby! Ściślej –Sworacy!

Wieś jest położona w malowniczym rejonie południowych Kaszub, w obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Otoczona lasami sosnowymi i licznymi jeziorami, leży bezpośrednio na północnym brzegu jeziora Karsińskiego i - poprzez dolinę Brdy – styka się z mniejszym jeziorem.

Swornegacie zwarte groble Wspaniałe warunki turystyczne, czyste powietrze filtrowane przez lasy sosnowe z bogatym runem leśnym, położenie u boku Parku Narodowego Bory Tucholskie, liczne znajdujące się w pobliżu rezerwaty przyrody, duża ilość oznakowanych atrakcyjnych szlaków pieszych, konnych i rowerowych, raj dla wędkarzy / bo w "zasięgu ręki" od wsi znajdują się dziesiątki większych lub mniejszych zbiorników wodnych/, punkt etapowy dla uczestników spływów kajakowych "szlakiem Brdy" – oto atuty tej wsi jakich mogą pozazdrościć inne uznane kurorty.

Świetne warunki tyrystyczne w Sworach Wieś ma też bogatą przeszłość o ciekawych zdarzeniach historycznych. Pierwsza informacja o Swornegaciach pochodzi z 1272r. a związana jest z zakonem augustianów, który miał założyć Świętopełek w 1265 r. Tę pierwszą wzmiankę odnajdujemy w łacińskim dokumencie papieża Grzegorza X z 15.07.1272 r., który poleca opiece biskupów chełmińskich osiadły tu klasztor Augustianów. W 1275 r. zakonnicy mają tu już swój kościół a książę Mestwin II staje się ich dobroczyńcą, nadając braciom zakonnym dobra i przywileje. Zakonnicy nie mieli tu jednak spokoju i dlatego za zezwoleniem Wacława II opuścili to miejsce i w 1303 r. połączyli się z klasztorem Cystersów w Oliwie. Augustianie przekazali wtedy na rzecz klasztoru oliwskiego wszystkie swoje posiadłości, mianowicie: wsie Swornegacie, Dąbrówka, plac Zwerynec, jezioro Nechor, lasy i cztery jeziora – Karsińskie, Witoczno, Długie i Zielone. W 1309r. Cystersi zamieniają te posiadłości z Krzyżakami na grunty położone bliżej Oliwy. W miejscu klasztornych zabudowań augustianów, w Swornegaciach powstał umocniony krzyżacki dwór gospodarczy.

Kościół zdobiony przez braci Drapiewskich Bogata jest też historia obiektów kościelnych w tej wsi. Pierwszy był pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Kolejną świątynią był kościół drewniany z trzema krzyżami pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Kościół ten został zniszczony przez pożar pod koniec XVII wieku. Następny, trzeci również drewniany kościół zbudowano w 1742 roku. Przyjmuje on nowe wezwanie –św. Barbary. Służył aż do 1916 r. w którym to roku zakończono budowę nowego kościoła murowanego. Stary kościół drewniany został przeniesiony do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Swornegacie zimą Po pieczołowitej rekonstrukcji zakończonej w 1987 r. jest on prawdziwą ozdobą tego skansenu. Współczesny kościół, który nawiązuje w swym kształcie do dawnego kościoła, prezentuje neobarokową modernistyczną architekturę, która doskonale harmonizuje ze starym i nowym wyposażeniem świątyni. Kościół został ozdobiony przepiękną polichromią przez słynnych braci Drapiewskich.

Pierwsza szkoła w Swornegaciach powstała prawdopodobnie w 1382 r. i miała charakter szkoły parafialnej. Obecnie obiekt szkoły (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) obejmują budynek szkolny, internat (jedyny w Polsce przy szkole podstawowej), salę gimnastyczną z widownią i stołówkę.



Logo - znak wodny