loading
Rekreacja

Rekreacja - Swornegacie

Wypoczywając w "Brzozowym Zaciszu" mogą państwo spędzić czas na wiele ulubionych sposobów, zarówno na terenie naszego gospodarstwa, jak i jego bliższej czy dalszej okolicy.

Dla lubiących aktywnie spędzać czas proponujemy wycieczki piesze i rowerowe, w tym również po wyznaczonych w tym celu pięknych szlakach na terenie parków krajobrazowych i narodowego. Na amatorów sportów wodnych czeka strzeżona plaża oraz kajaki, którymi można popływać rzeką Brdą, Zbrzycą, Chociną i okolicznymi jeziorami.
Zapraszamy też zwolenników wędkowania, dla których udostępniamy łódź wędkarską oraz zbieraczy pachnących kapeluszy, którzy z pewnością znajdą w okolicach Swornychgaci swoje ulubione i sprawdzone miejsca na dobre grzybobranie. Z pewnością będziemy też informować państwa o miejscach, które warto zobaczyć i okolicznych imprezach, na których warto uczestniczyć.

Dla pragnących odpoczynku przygotowaliśmy ogródek, drewniane meble w cieniu drzew i mały plac zabaw dla dzieci. W ciepłe wieczory zapraszamy do szopy biesiadnej, zaopatrzonej w grill i wędzarnię a w te mniej pogodne do salonu z kominkiem, gdzie można spędzić przyjemnie czas przed telewizorem lub z dobrą lekturą.

Gospodarstwo gościnne "Brzozowe Zacisze" położone nad rzekę Brdą oferuje Państwu polietylenowe kajaki VISTA wraz z niezbędnym wyposażeniem. Nasze kajaki są lekkie, zwrotne i bardzo wygodne. Dzięki nim będą mogli Państwo aktywnie spędzić swój cenny, wolny czas, poprawić kondycję fizyczna i przede wszystkim poznać piękno kaszubskich rzek, lasów, jezior i nieskażoną cywilizacją przyrodę.

Park Narodowy "Bory Tucholskie" Krajobrazy zapierające dech...

"Bory Tucholskie"

Jeden z najmniejszych polskich Parków Narodowych, będący wizytówką całych Borów Tucholskich. Jest on bogactwem borów sosnowych, przetkanych rynnowymi, polodowcowymi jeziorami i bogaty w liczne walory przyrodnicze. Jest to również obszar bardzo interesujący turystycznie.
Wyróżnia się tu Struga Siedmiu Jezior, ciekawostka hydrologiczna, łącząca ciąg jezior od Ostrowitego po Charzykowskie.

Bory Tucholskie
Szlaki wodne Rzeki i jeziora w okolicach Swornegaci ...

Spływy kajakowe

Liczne rzeki i jeziora w okolicach Swornegaci przyciągają amatorów sportów wodnych.
Spływy kajakowe na terenie Kaszub mogą trwać do kilku dni. Polecamy spływy kajakowe rzekami:

Szlaki piesze łącznie 45 km długości ...

Szlaki piesze

Przez teren Parku Narodowego “"Bory Tucholskie"” przebiegają 4 szlaki piesze o łącznej długości 45 km.
Poruszając się tymi wyznaczonymi przez pracowników parku drogami dowiemy się dużo na temat przyrody charakterystycznej dla kaszubskiego mikroklimatu.
Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkamy dzikie zwierzęta, które często nie zwracając na nas uwagi pozwolą się sfotografować.
Pracownicy parku chcąc pokazać naszą ziemię z najlepszej strony i stworzyli przepiękne punkty widokowe.
Spacerując rożnymi traktami leśnymi poza terenem parku (teren nadleśnictwa Przymuszewo), czeka na podróżników nie mniej atrakcji ze strony otaczającej nas przyrody.
Dodatkowym atutem jest możliwość pozbierania w okresie jesiennym darów runa leśnego. Można tu natrafić na duże okazy: borowików, podgrzybków a nawet rydzów.

Szlaki rowerowe w tym Kaszubska Marszruta - zobacz

Szlak niebieski BY-1 6001n

Szlak niebieski (165 km)

Niebieski szlak rowerowy zaczyna się w Bydgoszczy (0,0 km). Trasa dalej prowadzi poprzez Janowo, Koronowo, Nowy Jasiniec, Świekatowo, Bruchniewo, Klonowo, Szumiąca, Świt, Tucholę, Gołąbek, Woziwodę, Rytel, Mylof do Klosnowa. Stąd Czarną Drogą ruszamy do Parku Narodowego “Bory Tucholskie”. Łączymy się z zielonym szlakiem pieszym Strugi Siedmiu Jezior, który tuż za mijanym po lewej stronie jeziorem lobeliowym Wielkie Gacno skręca w lewo. My jedziemy dalej prosto Czarną Drogą na północ. Przejeżdżamy mostek na strudze łączącej jeziora Płęsno i Główka. Przecinamy czerwony szlak pieszy im. Juliana Rydzkowskiego oraz ponownie szlak zielony. Łączymy się z czarnym Łącznikowym szlakiem pieszym. Obie trasy prowadzą razem do Drzewicza, gdzie rowerowy szlak skręca w lewo do Swornegaci, a stamtąd jedziemy do Chocińskiego Młyna.

Ta niewielka osada leżąca przy drodze Konarzyny - Swornegacie - Brusy, jest pięknie położona nad rzeką Chociną, która wypływa z Gochów, a uchodzi do jeziora Karsińskiego. Gochy to południowo - zachodnia część Kaszub. W skład osady wchodzą m.in. budynek dawnego nadleśnictwa Chociński Młyn pochodzący z drugiej połowy XIX w. o cechach klasycystycznych oraz tartak wodny z 1750 r. Znajduje się tu również zabytkowa chata zbudowana w II połowie XIX w., przebudowana i odnawiana w 1926 i 1972 r.

W Chocińskim Młynie skręcamy w lewo. Jedziemy do Małych Swornegaci i dalej poprzez Funkę, Bachorze oraz Charzykowy do Chojnic, gdzie kończymy naszą wycieczkę (165 km).

Szlak czarny BY-1 7001n

Szlak czarny (115 km)

Naszą wycieczkę czarnym szlakiem rowerowym rozpoczynamy w Tucholi (0,0km). Stąd jedziemy poprzez Raciąż do Fojutowa, gdzie znajduje się XIX - wieczny akwedukt wzorowany na budowlach rzymskich. Umożliwia on skrzyżowanie się dwóch dróg wodnych. Wielki Kanał Brdy przepływa tutaj nad Czerską Strugą. Dalej trasa prowadzi poprzez Czersk i Gotelp do Odrów, gdzie mieści się rezerwat archeologiczny “Kręgi Kamienne” - cmentarzysko słowiańskie z I i II w n. e. Z Odrów jedziemy dalej na północ. Poprzez Miedzno, Karsin, Wiele, Lubnię, Leśno, Czapiewice, Brusy, Czyczkowy docieramy do Drzewicza. Wjeżdżamy na teren Parku Narodowego “Bory Tucholskie”. Początkowo szlak biegnie wraz z rowerowym szlakiem niebieskim oraz czarnym Łącznikowym pieszym a następnie odbija w prawo. Po prawej stronie mijamy jeziora: Wielkie Krzywce, Błotko, Małe Krzywce i dojeżdżamy do miejsca zwanego Starą Piłą.

Teraz trasa prowadzi wraz z czerwonym szlakiem pieszym im. Juliana Rydzkowskiego do Bachorza, gdzie czarny szlak rowerowy się kończy (115 km).

Żeglarstworejs od jeziora Karsińskiego do Charzykowskiego!

Żeglowanie po jeziorach

Obfitość jezior w okolicy Swornychgaci, stworzyła idealne warunki do żeglarstwa. Jezioro Karsińskie połączone w Małych Sworach rzeką Brdą z Jeziorem Charzykowskim pozwala żeglarzom na pełne rozwinięcie żagli.

O idealnych warunkach do żeglowania na Kaszubach może świadczyć fakt, iż olimpijski mistrz świata w żeglarstwie M. Kuśnierewicz obrał sobie Swornegacie jako miejsce na szkołę żeglarską, którą zamierza stworzyć na Jeziorze Krasińskim.

WędkarstwoKup zezwolenie i korzystaj z naszych jezior!

Wędkowanie

Na zapalonych wędkarzy czeka w kaszubskich jeziorach raj. Można tu spotkać wiele gatunków ryb. Należą do nich takie drapieżniki jak: okoń, węgorz, szczupak, sandacz oraz ryby białe: płoć, wzdręga, leszcz, lin, karaś, a także karp. Ulubieńcy wędkowania mogą spotkać się też z rybami łososiowatymi tj. trocią jeziorną oraz sieją. W głębokich, czystych wodach, głównie jezior rynnowych żyje sielawa, na której intensywnie żeruje szczupak.

Zezwolenia wędkarskie można wykupić na dogodne terminy i wybrane jeziora w jednym ze sklepów naszej wioski, natomiast łódź wędkarska jest do dyspozycji gości.

Grzybobranie Kosz pełen grzybów

Idziemy na grzyby!

Lubicie przemierzać zagajniki w poszukiwaniu pachnących kapeluszy?

Jeśli nie macie jeszcze swoich ulubionych i sprawdzonych miejsc na dobre grzybobranie na pewno znajdziecie je w okolicach Swornychgaci.

Dorodne borowiki, koźlarze, kurki, podgrzybki, maślaki i gąski zebrane przez Państwa można ususzyć w przydomowej suszarni lub przerobić w dowolny sposób.



Logo - znak wodny